bezchmurnie
16°
11°
czwartek
Reklama
Tablica Geoparku Północnej Jury w gminie Mstów. Fot. M. Krzeczyńska PIG-PIB
Geopark Północnej Jury w gminie Mstów
22 kwietnia 2022 r. | 09:45
0

Państwowy Instytut Geologiczny-PIB opracował nowe ścieżki geoturystyczne, które powstały na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (Geopark Północnej Jury).

Pierwszą z opracowanych tras jest ścieżka geoedukacyjna „Na tropie jurajskich wapienników”, prezentująca charakterystyczne dla krajobrazu Jury stare piece wapiennicze oraz powiązane z nimi zagadnienia geologiczne, górnicze i historyczne. Ścieżka obejmuje osiem przystanków i – ze względu na odległości pomiędzy nimi – skierowana jest przede wszystkim do turystów rowerowych i zmotoryzowanych.

Trasa przebiega przez Geopark Północnej Jury, którego utworzeniem zajmuje się zespół pracowników PIG-PIB z Muzeum Geologicznego, Oddziału Górnośląskiego w Sosnowcu oraz Oddziału Karpackiego w Krakowie.

Poza informacjami zawartymi na planszach poszczególnych przystanków ścieżki dydaktycznej, w siedmiu gminach Geoparku Północnej Jury czekają już na turystów tablice prezentujące mapę obszaru Geoparku, jego gminy, georóżnorodność i historię geologiczną. Za opracowanie wszystkich tablic na tym terenie odpowiadali: mgr inż. Monika Krzeczyńska z Muzeum Geologicznego oraz mgr Paweł Woźniak z Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu. /PIG-PIB/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *