zachmurzenie duże
sobota
Reklama
fot. Tauron
Gmina Mstów otrzyma pieniądze na 173 instalacje fotowoltaiczne dla mieszkańców!
04 lutego 2022 r. | 11:39
4

Cztery lata temu gmina Mstów starała się o dofinansowanie na Odnawialne Źródła Ekologiczne dla mieszkańców gminy. Wtedy wsparcia nie otrzymała. Ale teraz, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego poinformował o dodatkowych środkach na ten cel. Właśnie został dofinansowany projekt pn. "Budowa instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii na obszarze Gmin: Rędziny i Mstów", którego liderem jest Gmina Rędziny. Łącznie te dwie gminy otrzymają 5 655 560 zł dofinansowania na 275 szt. instalacji fotowoltaicznych oraz 25 szt. pomp ciepła.

Gmina Mstów na fotowoltaikę dla 173. domostw otrzyma łącznie 2,7 mln zł. Łączny wydatek z kosztami niekwalifikowanymi wyniesie 3,2 mln zł.

Co to oznacza dla przeciętnego mieszkańca? Przede wszystkim do 85 proc. dofinansowania do w/w systemów wykorzystujących OZE.

Cztery lata temu były sporządzane listy osób zainteresowanych. Każda zainteresowana rodzina np. na fotowoltaiką musiała wydać na projekt ok. 300 zł. Niestety, ważność tych projektów wygasła, ale pozycja na liście została. Te osoby mają pierwszeństwo, by otrzymać dofinansowanie. Jest też spora liczba osób, które nie czekały na wsparcie z gminy i założyły np. fotowoltaikę z programu "Czyste Powietrze". W związku z powyższym, będzie musiał zostać przeprowadzony dodatkowy nabór wniosków dla mieszkańców, którzy są chętni na dofinansowanie systemów wykorzystujących OZE. W samej gminie mówi się o ok. 25 dodatkowych wniosków. A może być ich więcej.

Jaki będzie koszt np. fotowoltaiki? Z dofinansowaniem z Urzędu Marszałkowskiego, fotowoltaika 3-5kW będzie kosztować ok. 9000 zł brutto.

PAWEŁ GĄSIORSKI4 odpowiedzi na “Gmina Mstów otrzyma pieniądze na 173 instalacje fotowoltaiczne dla mieszkańców!”

 1. Ekolożka pisze:

  No i Super!
  Ja się zapisałam , to skorzystam.

  2
  2
 2. Mstowiak pisze:

  Ciekawe ile osób na poprzedniej liście, to pracownicy gminni i ich pociotki?
  Przeglądałem stronę urzędu gminy i nie udało mi się znaleźć informacji o fotowoltaice. Ciekawe czy to ogłoszą na większą skalę? Aby każdy bez problemu mógł zgłosić swój akces. Wątpię. Ale cóż – jestem niedowiarkiem.
  A wy jak myślicie?

  2
  1
  • Enio pisze:

   Było wszystko normalnie zrobione – informacja była chociażby na stronie internetowej. Po prostu przegapiłeś 🤣

   2
   1
   • Mstowiak pisze:

    Jak to była? Już nie ma?
    Cały sęk w tym, że nikt nie promuje takich akcji.
    Jak nie siedzisz i nie szperasz nieustannie, to jesteś na starcie już przegrany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *