bezchmurnie
16°
11°
czwartek
Reklama
SP w Mstowie
Harmonogram przygotowań do roku szkolnego 2021/2022
03 sierpnia 2021 r. | 11:09
3

Przygotowujemy się do stacjonarnej pracy szkół od 1 września. Wspólnie z MZ, GIS, RARS oraz innymi instytucjami podejmujemy szereg działań, które w znaczny sposób przyczynią się do przeciwdziałania COVID-19 i umożliwią bezpieczną naukę w szkołach i placówkach w czasie pandemii.

Wytyczne przeciwepidemiczne dla szkół

2 sierpnia za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej do szkół trafiły wytyczne przeciwepidemiczne. To przygotowany przez MEiN wspólnie z MZ i GIS zbiór zaleceń uwzględniający sytuację epidemiologiczną. Wytyczne będą wsparciem dla dyrektora w organizacji bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. Zbiór rekomendacji uwzględnia najważniejsze zasady bezpieczeństwa, takie jak: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie. Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których szczegółowo zostały omówione zagadnienia dotyczące organizacji zajęć w szkole, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Ponad 100 mln zł  na środki bezpieczeństwa

Wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych (RARS) przekażemy do szkół i przedszkoli środki bezpieczeństwa. Do szkół trafią stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku. Szczegóły dotyczące składania wniosków i przekazywania sprzętu zostaną udostępnione w późniejszym terminie. Zakupem sprzętu i jego dystrybucją zajmie się RARS.

Ponadto wszystkie szkoły i przedszkola otrzymają środki ochrony osobistej. Trafi do nich łącznie 100 tys. termometrów. Wysłane zostaną także rękawiczki, maseczki i płyn dezynfekujący. Dystrybucją materiałów zajmie się RARS.

Pakiety edukacyjne dla szkół i inne działania

Po 20 sierpnia szkoły otrzymają pakiety edukacyjne. Będą to to filmiki edukacyjne, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu opracowane przez ORE we współpracy z MZ, GIS i konsultowane z Radą Medyczną.

Od 15 sierpnia Ośrodek Rozwoju Edukacji będzie prowadził szkolenia dla kadry kierowniczej, specjalistów szkolnych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych z interwencji kryzysowej i interwencji wychowawczej.

Dyrektorzy szkół zostaną zobligowani do modyfikacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego o treści związane z przeciwdziałaniem COVID-19 i profilaktyką chorób zakaźnych na podstawie diagnozy czynników chroniących i ryzyka dla szkoły. Następnie kuratorzy oświaty będą prowadzili monitoring w zakresie przygotowywanych przez szkoły programów wychowawczo-profilaktycznych, z uwzględnieniem wyników aktualnej diagnozy.

W ostatnim tygodniu sierpnia odbędą się spotkania kuratorów oświaty z dyrektorami szkół, dyrektorów szkół z rodzicami oraz spotkania środowiska szkolnego z medykami. Kuratorzy oświaty zorganizują konferencje online skierowane do dyrektorów szkół, w których będą uczestniczyli przedstawiciele podmiotów leczniczych. Konferencje będą dotyczyły programu szczepień nastolatków.

Wrześniowe szczepienia w szkołach

Dzięki szczepionce wrócimy do normalności. Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną, a dzięki temu możliwa będzie stacjonarna praca szkół bez potrzeby wprowadzania ograniczeń. Dlatego istotne jest, aby zaszczepili się wszyscy uprawnieni uczniowie, jak również nauczyciele i pracownicy szkoły.

Już od czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Uczniowie są szczepieni w punktach populacyjnych i powszechnych. We wrześniu będzie to możliwe w szkołach. Szkoła będzie mogła również zorganizować dowóz uczniów do punktu szczepień albo mobilna jednostka szczepień dojedzie do szkoły.

Jeszcze przed wakacjami szkoły otrzymały materiały informacyjne: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19. Akcję informacyjną powtórzymy do 15 sierpnia.

W pierwszym tygodniu września będzie prowadzony w szkołach tydzień informacyjny o szczepieniach. Odbędą się lekcje o zdrowiu oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. W drugim tygodniu zostaną zebrane deklaracje od rodziców i wypełnione formularze ze zgodą, tak by w trzecim tygodniu września ruszyć ze szczepieniami uczniów.

Szczepienia nauczycieli

Nauczyciele zostali zgłoszeni do grupy priorytetowej w Narodowym Programie Szczepień.

Od lutego mogli rejestrować się na szczepienie. Łącznie zgłosiło się ok. 590 tys. osób.

Dwie dawki preparatu przyjęło 474 312 pracowników systemu oświaty, a na uczelniach – 67 410. Do tej liczby należy dodać nauczycieli, którzy zaszczepili się indywidualnie. Szacujemy, że w sumie ok. 70 proc. ogółu nauczycieli jest zaszczepionych.

Zachęcamy do szczepień. To gwarancja powrotu do normalności i zatrzymania czwartej fali pandemii. /MEiN/3 odpowiedzi na “Harmonogram przygotowań do roku szkolnego 2021/2022”

 1. Rodzic pisze:

  Oby było lepiej jak w zeszłym roku, gdzie szkoła praktycznie nie była przygotowana na powiranie naszych dzieci, procedury były rozsyłane do nas długo po rozpoczęciu nauki (a może były przygotowywane w pośpiechu aby sprostać wymogą ustawodawcy?) a nauczyciele nie wiedzieli co to maseczka, bo nikt nie widział na ich twarzach takowych.

  2
  1
 2. Do Rodzica pisze:

  Wymogą czy raczej wymogom? Widać, że co niektórym przydałby się powrót do szkoły! Ale jak ktoś chce “zabłysnąć” elokwentym komentarzem bo niczym innym nie jest w stanie, to rozumiem. Proszę następnym razem przed wysłaniem swojego komentarza zapoznać się ze słownikiem albo poprosić np. siódmoklasistę o sprawdzenie błędów!

  1
  2
 3. Rodzic pisze:

  No chyba odezwał się pierwszy nauczyciel. Może nawet polonista, bo zwrócił uwagę tylko na drobny błąd. Natomiast nie zrozlumał sensu wypowiedzi.
  Zapewne również z grupy tych, co wymóg noszenia maseczek (pomijawszy ich rzeczywistą przydatność) mieli głęboko w d..e.
  Tak, tak. Kilka razy byłem w szkole i wiem co piszę.

  2
  1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *