słabe opady deszczu
sobota
Reklama
Gmina Puck
Osteobus przyjedzie do Mstowa
14 grudnia 2023 r. | 09:49
0

Osteoporoza to najbardziej powszechne schorzenie układu kostnego, które doprowadza do zwiększonej łamliwości kości. Choroba jest bezobjawowa, co utrudnia rozpoznanie pogarszającego się stanu struktury kostnej. Wychodząc temu naprzeciw Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczyna bezpłatną akcję badań densytometrycznych.

Na trasie Osteobusa znajduje się również Mstów gdzie już 15 grudnia przy ulicy Gminnej 14 można wykonać bezpłatne badanie densytometryczne oraz pomiar poziom cukru we krwi. Zapisy odbywają się pod wskazanym adresem.

Najpowszechniejszą chorobą szkieletu jest osteoporoza, choruje na nią około 2,5 mln Polaków. W jej wyniku następuje bezobjawowe i bezbolesne pogorszenie się stanu układu kostnego, a co za tym idzie zwiększa się podatność do wystąpienia złamań. Najczęściej są to złamania trzonów kręgowych, kości udowej, kości ramiennej oraz dystalnej części przedramienia. Wczesne rozpoznanie osteoporozy pozwala na wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego.

Badanie gęstości kości, czyli densytometria, umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium rozwoju. Pozwala także na monitorowanie leczenia i określenia stopnia zaawansowania choroby. Polecana jest osobom po 40 roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza, jak również wszystkim kobietom po 50 roku życia oraz mężczyznom po 55 roku życia.

- Wczesna diagnostyka, prawidłowe odżywianie, utrzymanie prawidłowej masy ciała i aktywność fizyczna stanowią podstawowe elementy walki z chorobą. Zachęcam do skorzystania z badania, którego wynik pacjent otrzymuje bezpośrednio po wykonaniu pomiaru, co umożliwia szybką reakcję w przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości – mówi Agnieszka Wróblewska z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Fundacja NEUCA dla Zdrowia zachęca do wzięcia udziału w badaniu, jednak odradza się ich przeprowadzania w przypadku poniższych sytuacji. Tj.: badania nie mogą wykonywać kobiety w ciąży, badania nie powinno się wykonywać w ciągu dwóch dni po podaniu środka kontrastowego (np. po tomografii komputerowej z kontrastem), badania nie powinno się wykonywać u osób, które w ostatnim roku miały badanie RTG lub Rezonans oraz pacjenci z katarem, gorączką, osłabieni, z padaczką nie mogą podejść do badania.

Samo badanie jest krótkie, trwa około 12 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Stosowana metoda badania to tzw. dwuwiązkowa absorbcjometria rentgenowska, w której wykorzystuje się bardzo niewielką dawkę promieniowania rentgenowskiego i naświetla promieniami X wybraną okolicę szkieletu. Pomiar w Osteobusie wykonywany jest z odcinka lędźwiowego (L1 - L5) kręgosłupa.

- Dodatkowo, w Osteobusie pacjenci mają możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności – uzupełnia Agnieszka Wróblewska. Cukrzyca jest zjawiskiem globalnym, obecnie będącym bliskim rozmiarom pandemii, a Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje co dziesiąta dorosła osoba.

Udział w badaniach jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać osobiście pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania, jednak nie później niż w dzień poprzedzający badania. Badania odbywają się w godzinach 10:00 – 16:00. Liczba miejsc jest ograniczona.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *