zachmurzenie duże
22°
21°
niedziela
Reklama
fot. UG Mstów
Trwają działania p/k. “Bezpieczne skrzyżowanie”
21 kwietnia 2023 r. | 13:08
0

Częstochowscy policjanci ruchu drogowego prowadzą dzisiaj działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w rejonie skrzyżowań i ograniczenie liczby zdarzeń i liczby ofiar wypadków drogowych zaistniałych właśnie w tym rejonie. Pamiętajmy jednak, że to od naszego zachowania zależy, czy ilość zdarzeń drogowych będzie mniejsza. Nie dopuśćmy do tego – zarówno jako kierowcy czy piesi – i bądźmy ostrożni oraz widoczni na drodze.

Dzisiaj od wczesnych godzin porannych stróże prawa z ruchu drogowego prowadzą działania "Bezpieczne Skrzyżowanie". Policjanci pełnią służbę w wytypowanych punktach naszego powiatu. Sprawdzają trzeźwość kierowców, prawidłowość zachowania w rejonach skrzyżowań, przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości oraz stosowania pasów bezpieczeństwa. Mundurowi z drogówki reagują również na wykroczenia takie jak: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu oraz wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

Piesi muszą czuć się bezpiecznie na przejściu dla pieszych, jednak oni również mają obowiązki:

- nie powinni zapominać o upewnieniu się, czy do przejścia nie zbliża się z dużą prędkością pojazd. Wówczas nie warto ryzykować i wchodzić wprost przed niego. W najlepszym przypadku skończymy na szpitalnym oddziale ratunkowym, a w najgorszym... Co z tego, gdy racja i przepisy ruchu drogowego są po naszej stronie, gdy w wyniku błędu kierowcy kończy z nogą, ręką w gipsie albo gorzej. Dopiero, gdy upewnimy się, że jest bezpiecznie, wchodźmy na pasy.

- gdy pieszy porusza się poza obszarem zabudowanym, gdzie nie ma chodników zawsze powinien znajdować się po lewej stronie drogi, na poboczu, aby dostrzec jadące z naprzeciwka samochody i w razie zagrożenia móc zareagować, by odsunąć się jeszcze dalej od jezdni.

- co istotne, po zmroku powinien nosić elementy odblaskowe. Dzięki nim, jest widoczny ze znacznie dalszej odległości dla kierowców, a przez mają oni więcej czasu na ewentualną reakcję. /KMP w Częstochowie/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *